Czy to jest normalne przy zaburzeniach lękowych?

Pisalam już, że leczę się od ponad półtora roku. Chciałabym zapytać, czy takie gorsze dni i samopoczucie minął i wszystko wróci do normy? Raz jest wszystko dobrze, a raz wszystko sie wali. Jestem niespokojna, zdenerwowana, czuję, jak mnie skręca w środku, jakby mnie rozrywalo, mam dziwne uczucie w głowie, taką pustkę, jakbym nie myślała. Brak mi słów, mam wrażenie jakbym miała za chwilę zwariować, chce mi się płakać. Nie wiem co mam o tym myśleć. Boję się. Mam wtedy dużo złych i natrętnych myśli. Wszystko mnie przytłacza. Czy wszystko wróci do normy i będzie coraz mniej takich myśli czy już zawsze tak będzie? Nie mam już czasem siły o tym mówić i myśleć. Bardzo sie boję, że już nigdy nie będę taka jak wczesniej. Proszę mi powiedzieę, czy takich dni bo pewnym czasie leczenia będzie mniej? Czy wszystko może wrócić do normy?

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani.

Z czasem trwania leczenia objawy powinny się zmniejszać. Poza leczeniem farmakologicznym, o którym napisała Pani wcześniej, bardzo ważna jest również psychoterapia. Leczenie zaburzeń lękowych polega głównie na pracy z psychoterapeutą. Myślę, że bardzo ważne jest dla Pani wsparcie psychologa i terapia skoncentrowana na opanowaniu lęku i przepracowaniu trudności z nim związanych. Jej efektem powinno być umożliwienie Pani normalnego funkcjonowania, bez lęku i bez napięcia.

Gorąco namawiam Panią do podjęcia terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Taka terapia jest często prowadzona na oddziałach psychiatrycznych w ramach NFZ, warto zapytać o możliwość uczestniczenia w terapii lekarza prowadzącego.

Proszę być dobrej myśli. Farmakoterapia wsparta psychoterapią powinna przynieść efekty.

Serdecznie pozdrawiam!