Czy to jest zmiana łagodna czy złośliwa?

W 2009 roku wykryto u mnie guzka 7x4x8 mm Biopsja: zmiana łagodna najprawdopodobniej natury hyperplastycznej. Obecnie guzek urósł 20x13x13 mm Biopsja: podejrzenie nowotworu pęcherzykowego kategoria IV PNP. Operacja za miesiąc. Lekarz powiedział że mam zadecydować czy chce wyciąć całą tarczycę czy tylko jeden płat na którym jest guzek. Czy powtórna biopsja może potwierdzić na 100% czy to zmiana łagodna czy złośliwa? Jakie są następstwa braku tarczycy? Jak mam zadecydować? Jakie są rokowania?

Biopsja nigdy nie jest w stanie 100 % zweryfikować charakteru guzka pęcherzykowego- zabieg chirurgiczny jest niezbędny.
Po usunieciu całkowitym tarczycy do końca życia trzeba brak tabletki uzupełniajace poziom hormonów tarczycy, czasem warto więc zachować zdrowy płat narządu , jeżeli oczywiscie nie potwierdzi się obecności raka.
Guzek ok 2cm , pęcherzykowy , kategorii 4- może być rakiem w ok 5 %. zwykle jest zmianą łagodną.

Witam , jeśli lekarz zadał pytanie pacjentowi w jakim zakresie ma przeprowadzić operację-to proponuję uciekać od tego lekarza!!!!!!! Operacja tarczycy powinna być przeprowadzana w ściśle określonych sytuacjach i ze ściśle określonych powodów, w ściśle określonym zakresie!!!!!!! z.żurawski