Czy to już nerwica?

Dzień Dobry! Mam na imię Karolina i mam 18 lat. Obawiam się, że od pewnego czasu dolega mi coś na tle nerwowym. Piszę w tym roku maturę, ale nie sądzę, aby moje problemy były wynikiem stresu przedegzaminacyjnego. Mam bardzo dziwne objawy i nie wiem, gdzie się zwrócić z moim problemem - czy do neurologa czy od razu do psychologa. Otóż bardzo stresuję się przed jakimikolwiek publicznymi wystąpieniami, co jest o tyle dziwne, że jeszcze 2 lata temu kilka razy występowałam przed publicznością, wygrywając np. konkursy recytatorskie. Od pewnego czasu jednak czuję przed tym straszną blokadę. Nie wiem, czy to właściwe określenie, ale moja psychika nie współgra z moim ciałem. Wszelkie publiczne występy napawają mnie tak paraliżującym strachem, że zaczyna brakować mi tchu, trzęsą się nogi itd. Byłabym wdzięczna za choć namiastkę diagnozy. Karolina z Katowic.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Pani Karolino,

Pojawienie się napięcia poprzedzającego wystąpienie publiczne może być spowodowane różnymi czynnikami, trudno wskazać konkretny powód bez osobistej rozmowy z Panią. Reagowanie lękiem, pomimo iż wcześniej nie odczuwała Pani podobnych dolegliwości, może być wynikiem większej świadomości siebie, świadomości swoich słabszych stron, wyczulenia na krytykę.

Zaburzenia lękowe i mniejsza odporność na stres o czymś świadczą, o zmianie jaka w Pani zaszła, o jakimś procesie psychicznym, który warto ukierunkować. Przepracowanie tej trudności będzie sprzyjało Pani rozwojowi, gdyż zaburzenia nerwicowe zgodnie z teorią dezintegracji pozytywnej K. Dąbrowskiego, są jednym z jego etapów właśnie. Natomiast o samej nerwicy jako takiej trudno na razie mówić, na pewno pojawienie się tego typu problemu warto przepracować.

Myślę, że to dobry moment na spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą. Proszę pomyśleć o podjęciu psychoterapii. Wiek w jakim jest Pani obecnie, sprzyja nasileniu zaburzeń lękowych, samo poczucie zbliżającej się matury może pośrednio nasilać niepokój oraz napięcie. Bardzo dobre efekty w przypadku zaburzeń lękowych oraz fobii przynosi terapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam serdecznie, trzymam za Panią kciuki!