Czy to już przesada?

Mam ok. 40. Obecnie jestem związany z pewną osóbką. Trwa to od kilku miesięcy. Ostatnio często łapię się na tym, iż ciąglę myślę o tym, że mnie zdradza. Nie mieszkamy razem i nie wiem, co robi w tym czasie, jak mnie nie ma. Często dzwonię i piszę, co już zaczyna Ją denerwować i boję się, że przez własną głupotę Ją stracę. Ostatnio pisała w internecie z pewnym chłopakiem. Jak spytałem, kto to, dostałem odpowiedź, że dawny znajomy i że kończy pisanie. Chyba mi to nie wystarczyło, bo ciągle myślę, że robi to za moimi plecami. Szczera rozmowa może by coś dała, ale jak to prawda i odejdzie, życie straci sens. Więc tego nie robię. Przez to co się dzieje, już nic mi się nie chce, nawt jedzenie to konieczność. Mam kłopoty ze spaniem. Zapomniałem napisać, że już straciłem kogoś przez zdradę i może stąd mój brak zaufania :-) Pomóżcie, co mam robić? Pozdrawiam.
ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Napisał Pan, że rozmowa prawdopodobnie rozwiązałaby problem. Jest w tym dużo racji, ponieważ Pana dziewczyna może nie być - i zapewne nie jest - świadoma jakich uczuć Pan doznaje. Pana obawy są naturalną konsekwencją tego, czego doświadczył Pan w poprzednim związku. Dobrym pomysłem będzie wyjaśnienie ukochanej tej sytuacji, najlepiej jeśli przedstawi jej Pan swoje uczucia tak, jak opisał je Pan powyżej.

Rozumiem, że w tej sytuacji najtrudniej jest Panu zaryzykować, gdyż Pana obawy mogłyby okazać się słuszne. Myślę jednak, że życie w napięciu i niepewności nie jest dla Pana najlepszym rozwiązaniem, a odkrycie nawet najgorszej prawdy, uchroni Pana przed późniejszym - zapewne silniejszym z racji przywiązania, rozczarowaniem. Dlatego namawiałabym Pana do szczerej rozmowy z ukochaną. Jeśli Pana partnerce zależy na Panu, powinna zrozumieć Pana odczucia, a wówczas razem możecie spróbować wypracować lepszy sposób komunikacji i odbudować Pana zaufanie. Szczerość i zaufanie to solidne fundamenty dojrzałego, satysfakcjonującego związku.

Pozdrawiam serdecznie