Czy to ma jakiś wpływ na moje samopoczucie?

witam,moj problem polega na tym ze mam klucia w klatce piersiowej,zawroty glowy i nogi odmawiają mi posluszenstwa.Jestem dwa lata po chemioterapii ale dwa tygodnie temu odebrałam wynik PET i jest rewelacyjny,wyniki badan również.Zaznacze tylko ze przez te dwa lata dużo się zmienilo w moim zyciu,utrata pracy i smierc kochanego taty.Czy to ma jakiś wpływ na moje samopoczucie?Aneta 37 lat

Mgr Kamila Jakubowska

Dzień dobry
Jeśli ma Pani dobre wyniki badań to objawy, które Pani opisuje mogą mieć podłoże somatyczne, emocjonalne. W stanach długotrwałego lęku, napięcia, kłucie w klatce piersiowej, zawroty głowy są częstym symptomem nerwicy. Choroba nowotworowa w przeszłości, utrata pracy, śmierć osoby bliskiej to są utraty, które mają silny wpływ na nasze samopoczucie. Długotrwały stres może prowadzić do depresji, nerwicy. Jeśli oprócz tych objawów zauważyła Pani u siebie problem ze snem(bezsenność, ospałość) apetytem, nasilony lęk, częsty smutek, brak energii do działania warto umówić się do terapeuty aby zrozumieć przyczyny trudności i otrzymać wsparcie. Korzystne byłoby wprowadzić regularne ćwiczenia relaksacyjne(n.p trening schultza, jacobsona dostępny na you tube) oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Pomogą one zmniejszyć napięcie w ciele tym samym zmniejszą objawy z ciała.
Pozdrawiam serdecznie
Kamila Jakubowska

Mgr Angelika Urban Psycholog

Witam. Kucie w klatce piersiowej może być również objawem psychosomatycznym. W ostatnich latach doświadczyła Pani dużo strat, co oczywiście może mieć wpływ na Pani funkcjonowanie. Angelika Urban, pozdrawiam