Czy to mógł być kleszcz?

Wczoraj siedząc na krześle zauważyłam, że coś mnie swędzi w zgięciu kolana. Podrapałam się i poczułam coś a la pieprzyk. Więc zobaczyłam co to, patrzę to takie niewielkie czarne coś, a na około tego lekkie zaczerwienienie. Pokazałam to mamie, stwierdziła że to zwykły pryszcz czy coś, i powiedziała, że mam to "urwać, zdrapać" więc jej posłuchałam, mając to na palcu miałam wrażenie, że to był kleszcz, po wyrwaniu mama kazała mi to przemyć spirytusem. Wyglądało to jak mała główka i miało choćby malutkie nóżki, nie było to duże, naprawdę malutkie. Teraz ciągle zastanawiam się czy to nie był kleszcz, co jeśli to był kleszcz? Co się stanie? Co powinnam robić?

Pomocy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Bardzo trudno orzec, czym było to, co Pani zdrapała. Aktualnie bardzo ważne jest by sprawdzić czy ewentualnie nie pozostał tam jakiś fragment kleszcza - jeżeli nie jest Pani w stanie zrobić tego sama proszę skierować się do lekarza pierwszego kontaktu. Ponadto bardzo ważne jest by obserwowała Pani miejsce potencjalnego ugryzienia. Ponadto następnie trzeba będzie sprawdzić czy nie zaraziła się Pani boreliozą (testy serologiczne + western blot).

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl