Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to może być borelioza?

Witam! Wczoraj byłam na łące, dziś rano zauważyłam na nodze zaczerwienienie w kształcie nierównego okręgu (pośrodku jest lekkie czerwone "wznienienie", dalej jest bledsze i na około taki niewyraźny czerwony okrąg, trochę swędzi. Boje się, że to może być ukąszenie przez kleszcza. Czy jeśli nie widać kleszcza to i tak może to oznaczać, że on tam jest, lub odpadł zaraz po ukąszeniu? W internecie czytam, że rumień pojawia się około 3 dni po ukąszeniu, czy może pojawić się na drugi dzień?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Badanie moczu na leukocyty

Ogólne badanie moczu, to jedno z podstawowych badań. Polega na ocenie próbki moczu pod kątem różnorodnych cech, m.in. leukocytów. Lekarz Łukasz Dubielecki pokaże jak wykonać badanie w domu.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Opisany przez Panią rumień jest niespecyficznym odczynem na ukąszenie owada (najprawdopodobniej komara). Nawet jeśli był to kleszcz to szybko odpadł, a to zapobiega przeniesieniu boreliozy (zakażenie następuje po co najmniej 12 godzinach bytowania).
Jeśli się Pani niepokoi proponuję obserwować miejsce ukąszenia przez miesiąc. Jeśli rumień przekroczy średnicę 5 cm powinna Pani skontaktować się z lekarzem celem rozpoczęcia terapii antybiotykiem.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy