Czy to może być cukrzyca?

Witam! Martwię się o Babcię. Cierpi na nadciśnienie, niedomykanie zastawki i reumatyzm oraz zaparcia chroniczne. Bierze leki. I czuła się w miarę ostatnio, dopóki nie pojawiła się dziwny objaw - w nocy pojawia się kłucie w stopach ("jakby ktoś wbijał ostre bolce w stopy" - cytuję Babcię), co uniemożliwia sen. Neurolog zbadał - uznał, że stopy dobrze ukrwione - zalecił (co mnie zdziwiło!) AMITRYPILINĘ. Przecież to trójpierścieniowiec na depresję(???) - z założeniem, że ma to wyciszać i usypiać. Babcia czuła się lepiej przez parę dni. Teraz jednak objawy się nasiliły i doszła do tego biegunka i wymioty. Wyniki krwi ma dobre (dużo lepsze dużo niż rok temu - wówczas trafiła do szpitala z wymiotami i odwodnieniem - wykryto tylko wrzody z powodu złych leków. Wrzody zaleczono, było NIBY lepiej). Poza opisanymi objawami, kłucie w stopach nie zaniknęło. Lekarze nic nie wiedzą. CZY TE NOGI TO MOŻE BYĆ DODATKOWA CUKRZYCA? LEKARZY ODWIEDZILIŚMY JUŻ MASĘ I KAŻDY DAJE TYLkO JAkIEŚ LEkI, NIE ZWRACAJĄC UWAGI NA INNE SCHORZENIA. PROSZĘ O POMOC, BO NIE WIEM, CO DALEJ - ODPOWIEM NA WSZELkIE DODATkOWE PYTANIA. BARDZO PROSZĘ!!! ZAŁAMANA WNUCZkA

ponad rok temu

Witam!

Zaburzenia czucia, w tym kłucie w stopach, mogą być spowodowane różnymi przyczynami - miażdżycą i związanym
z tym niedokrwieniem, uciskiem na korzenie nerwowe spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie i
wieloma innymi. Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości tego typu są zaburzenia gospodarki elektrolitowej - zwłaszcza niedobór potasu bądź magnezu. Stany niedoboru elektrolitów pogłębiają się na skutek wymiotów i biegunki, co mogłoby tłumaczyć zaostrzenie objawów w ostatnim czasie. Pisze Pani jednak, że Babcia była gruntownie przebadana, konsultowana przez specjalistów. Z pewnością wzięli oni pod uwagę wszelkie potencjalne przyczyny dolegliwości.

Jeśli chodzi o cukrzycę jako powód problemu - oczywiście, w przebiegu tej choroby dochodzi do rozwoju tzw. neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów, która manifestować się może bólem, pieczeniem czy kłuciem w stopach. Podstawą rozpoznania cukrzycy jest stwierdzenie nieprawidłowości gospodarki węglowodanowej organizmu na podstawie oznaczeń stężenia glukozy we krwi. Pani Babcia, jako osoba cierpiąca na choroby układu krążenia, w przeszłości hospitalizowana, na pewno miała niejednokrotnie wykonywane te badania. Dlatego cukrzyca raczej nie jest źródłem problemu.

Pozdrawiam.