Czy to może być jednak oznaka boreliozy?

Około 3 tygodnie temu ugryzł mnie kleszcz, wyjąłem go po około 2h od ugryzienia, od tamtego momentu w miejscu ugryzienia jest lekki czerwony obrzęk o nieregularnych ksztalach i średnicy około 1cm, myślałem że to odczyn alergiczny ale chyba utrzymuje się już znacząco za dużo, czy to może być bolerioza?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Ukąszenie przez kleszcze to poważna sprawa i nie należy jej lekceważyć.

Jednym z objawów tej choroby jest charakterystyczny rumień pojawiający się w miejscu ugryzienia. Zazwyczaj można go zauważyć od jednego do dwóch tygodni od incydentu. Może się utrzymywać nawet przez ok. 30 dni. Bardzo prawdopodobne, że jest nim widoczna zmiana na Pana skórze, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Im szybciej będzie zastosowana diagnostyka, tym leczenie tej choroby będzie przebiegało znacznie sprawniej. Na początek najlepiej udać się do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty, który określi dalsze postępowanie. Do innych objawów boreliozy na wczesnym etapie można zaliczyć m.in. osłabienie, zawroty głowy czy bóle mięśni i stawów.

W diagnostyce boreliozy wykorzystuje się m.in. różne testy. Leczenie natomiast obejmuje przede wszystkim podawanie odpowiednich antybiotyków. Proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, aby nie dopuścić do pojawienia się poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Więcej przydatnych informacji na temat boreliozy można przeczytać w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania dotyczące podobnej tematyki zadanie przez innych użytkowników portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-rumien-wedrujacy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taki-rumien-oznacza-zarazenie-borelioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.