Czy to może być powiązane z powiększonym węzłem?

Od tygodnia mam powiekszony węzeł chłonny na szyi po lewej stronie. Lekarz stwierdził charakter odczynowy. Biorę antybiotyk, ale nie pomaga. Robię też ciepłe okłady, też na nic. Wcześniej przechodziłam ostre zapalenie krtani.. Oprócz tego zauważyłam, że na lewym uchu z tyłu mam gulkę. Stosuję na nią maść ichtiolową, ale nic nie wyciąga. Czasami przy dotyku szyi z lewej strony przechodzi mnie ból od szyi do ucha. Czy to może być powiązane z powiększonym węzłem i co to w ogóle może być? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Odczynowe powiększenie węzłów chłonnych jest bardzo częstą reakcją na stan zapalny (np. infekcję górnych dróg oddechowych) i nie należy się tym nadmiernie niepokoić. Może pani wykonać badanie morfologii krwi z rozmazem co pomoże wykluczyć kilka innych przyczyn limfadenopatii, ale zdałbym się w pani przypadku na ocenę pani lekarza prowadzącego.