Czy to możliwe, że iloraz inteligencji dziecka mógł z biegiem czasu się obniżyć?

Moje dziecko było na badaniach psychologiczno-pedagogicznym w 4 klasie podstawówki wtedy jej iloraz inteligencji wynosił 96. Teraz w 3 klasie gimnazjum ze względu na duże problemy z nauką i problemy psychiatryczne poszła je powtórzyć.Teraz jej iloraz inteligencji wynosi 56. Czy to jest możliwe a jak tak to dlaczego?

Dzień dobry,

Wyniki w testach inteligencji są porównywane do średniego wyniku dla danego wieku. Tak, ten wynik może być teraz niższy niż w 4 klasie. Nie wiem jakim testem była badana Pani córka, ale najbardziej popularny test Wechslera odnosi się także do wiedzy ogólnej np. zakresu słownictwa, zdolności matematycznych. Proszę wziąć pod uwagę, że na wynik testu mogło wpłynąć wiele czynników - np. samopoczucie dziecka w trakcie wykonywanie testu i związana z tym mniejsza zdolność do skupienia uwagi. Pisze pani, że córka jest pod opieką psychiatry czyli jak rozumiem ma jakieś zaburzenia np. nastroju. Takie problemy mogą się to przełożyć na problemy z nauką, oraz zdolności do wykonywania jakichkolwiek testów.

Jest możliwe, że córka nie była zmotywowana do pracy z psychologiem i "nie przyłożyła się" do odpowiedzi- stąd znacznie zaniżony wynik. Jednak jest to niepokojące i warto dalej diagnozować córkę. Szczególnie, że napisała Pani o objawach psychiatrycznych- np w przypadku depresji wycofanie, apatia, brak motywacji i niechęć do wszystkiego także mogą zaburzać pracę dziecka, a tym samym wpływać na wynik. Dlatego zachęcam najpierw do podjęcia rozmowy ze specjalistą, który badanie przeprowadzał, placówką odnośnie diagnozy dziecka i zmian, jakie zaszły. Wspólne rozważenie możliwych przyczyn ( w tym chorób) pozwoli na podjęcie dalszych kroków (inne konsultacje specjalistyczne, badania, leczenie itp).