Czy to możliwe, że mam depresję, skoro codziennie płaczę?

Witam Od jakiegos czasu można powiedziec pół roku mam problem z jedną osoba w rodzinie . Ciągle mnie krytykuje tak jak bym cos złego zrobila a nie zrobilam tej osobie czasami jak mnie wkurzy to od razu zaczynam płakac czasem mam dni ze mi sie nic nie chce nawet zrobic do jedzenia. Ta osoba ciagle czepia sie moich Włosow , jak sie ubieram . Czasami mowi ze chodze jak lump i mnie to denerwuje i od razu placze jak mnie zkrytukuje za nic kaze mi sie uczesac jak 20-40 latki byl taki moment ze jak mowila do mnie o wlosach bardzo sie wkurzylam i zrobilam sobie krzywde dwa razy denerwuje mnie mam czasem dni ze czuje sie smutna raz wesoła . Chodze na praktyki dopkoki nie przyjde do domu to jestem szczesliwa chce mi sie zyc a jak przychodze do domu odechciewa mi sie wszystkiego od jakiegos czasu boli mnie głowa czy to moze byc przez stres? przez tą osobę? czasami mam tak ze jesli ta osoba manipuluje mozna mowiac moja mame moja mama wierzy jej ze robie wszystko zle i dostaje ochrzan zupłenie za nic jest taki dzien ze nie jem byl taki moment ze prawie codzieinie kazala mi jakies frytury robic a ja mam sie czuć jak ja chce nie jak ta osoba Czasami mam tak ze dobrze by bylo jak by mnie nie rodzila mama by byl swiety spokoj praktycznie jestem zamkieta caly czasu w pokoju nie chce mi sie wychodzic odechciewa mi sie czasami kreci mi sie w glowie .Czy to możliwe ze mam depresje i codziennie płacze i brak humoru ? KOBIETA 19 LAT

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, sytuacja którą Pani opisuje może być mobbingiem ze strony tej osoby z rodziny, a wręcz stosowaniem przemocy psychicznej. Uporczywe nękanie prowadzi do psychicznego wyniszczenia człowieka. Ma na celu poniżanie, ośmieszanie, krytykowanie, izolowanie od innych. To, co Pani opisuje ewidentnie wskazuje na tego typu działania. Objawy, jakie Pani odczuwa mogą być właśnie tego konsekwencją. Osoba mobbowana powoli zamyka się w sobie, ma zaniżoną samooceną, traci chęć do życia, zaczyna myśleć o sobie w samych negatywach, odczuwa lęki, pojawiają się stany depresyjne, zaburzenia apetytu. W takiej sytuacji koniecznie musi Pani udać się po pomoc. Nie może Pani pozwolić na stosowanie tego typu działań ze strony osoby z rodziny. Przemoc psychiczna i emocjonalna to toksyczny i wyniszczający ofiarę proces. Zachęcam do zadzwonienia na „Niebieską Linię” (nr 22 668 70 00), czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, które oferuje wsparcie psychologiczne, jak i prawne. Konsultanci i specjaliści z pogotowia kierują osoby poszkodowane do najbliższych placówek pomocy w ich rejonie zamieszkania.
Może Pani również od razu udać się do psychologa w poradni.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

Dzień dobry. Jest Pani bardzo wrażliwą osobą i na pewno piękną. Kiedy czuje się Pani smutna, może Pani dzwonić do terapeutów z Telefonu zaufania. Dobrze, żeby skorzystała Pani z wizyty u psychologa. Psycholog jest dostępny w każdej poradni Zdrowia Psychicznego. Pozdrawiam i życzę odwagi w odnalezieniu w sobie radości i spokoju.