Czy to możliwe, że objawy podejrzewanej endometriozy nie zanikły podczas ciąży?

Witam serdecznie!
Ponad 3 lata temu miałam cesarskie cięcie. Po 1,5 roku (po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej) pojawiały się brązowe plamienia, około każdego 10 dnia cyklu, które trwały około 7 dni. Plamieniom towarzyszył ból pleców, brzucha i nóg. Lekarz wykrył na USG guz na bliźnie po cesarskim cięciu i stwierdził, że najprawdopodobniej jest to endometrioza (oczywiście, aby ją wykluczyć bądź potwierdzić, potrzebne byłyby odpowiednie badania, których nie miałam) i zasugerował, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zajście w kolejną ciążę i przy następnej cesarce wycięcie tego.
Starania o dziecko nie trwały długo, gdyż tylko dwa miesiące. Już w 5 tygodniu pojawiły się plamienia, a raczej tzw. brudzenia. Biorę analog progesteronu 2 razy dziennie i aż 3 razy dziennie preparat ziołowy przeciw żylakom. Po pierwszym dniu zażywania leków plamienia ustąpiły, ale po kilku dniach pojawiły się znów. W szóstym tygodniu kontrolne USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Skąd zatem te plamienia?
Czy to możliwe, że te objawy podejrzewanej endometriozy nie zanikły podczas ciąży? A może taka moja „uroda”? - pierwszą ciążę miałam obumarłą, przy drugiej (profilaktycznie) od samego początku brałam analog progesteronu, preparat ziołowy przeciw żylakom oraz lek przeciwpłytkowy.
W 6 tygodniu też wystąpiły plamienia brązowe, w 7 tygodniu dostałam poważnego krwotoku, który po lekach został zatrzymamy i powtórzył się w 10 tygodniu. Nie wpłynęło to w żaden sposób na ciążę, dziecko urodziło się zdrowe, a krwotoki lekarz tłumaczył pękaniem naczyń krwionośnych (które najprawdopodobniej spowodował ten lek przeciwpłytkowy).
Pozdrawiam

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Kobiety mające endometriozę, po zajściu w ciążę mogą doświadczać skąpych krwawień i plamień z ognisk chorobowych, szczególnie w terminach, w których zwykle wypadałaby miesiączka, w pierwszym trymestrze. Takie same krwawienia mogą jednak mieć też kobiety nie mające endometriozy, krwawienia te pochodzą wtedy z prawidłowego endometrium wewnątrz macicy.

Jeśli ma Pani ogniska endometrialne również w innych miejscach, nie tylko w bliźnie po cesarskim cięciu, to możliwe, że z nich pochodzi krwawienie. Jeśli jednak nie ma Pani takich ognisk (czego raczej nie sprawdzimy), to równie dobrze źródłem krwawienia może być prawidłowe endometrium.

Gdyby plamienia przedłużały się powyżej 10 dni lub przybrały na intensywności, proszę zgłosić się do swojego ginekologa prowadzącego ciążę lub na położniczą izbę przyjęć, by wykluczyć poronienie. Póki co, nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!