Czy to normalne żeby po stosunku mieć spermę w majtkach?

Może to głupie pytanie, ale jesteśmy na początku starania się o dzieciątko i stąd moje wątpliwości. Trochę głupio mi o to zapytać lekarza - w końcu mamy XXI wiek, ale co tam, kto pyta nie błądzi, dlatego wybrałam Wasz portal.

Mam 31 lat, ginekolog powiedział mi z 10 lat temu, że mam tyłozgięcie macicy. A oto mój problem. Mam takie wrażenie, że po wytrysku (w środku oczywiście) sperma zamiast "zostawać w środku" kilka chwil póżniej wypływa na zewnątrz i mam w majtkach mokro - czy to normalne? Jak temu zapobiec, co robić? To nasz drugi miesiąc starań. Bardzo proszę o pomoc i radę!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tak, jest to jak najbardziej naturalne. Nasienie po wytrysku zostaje zdeponowane w tylnym sklepieniu pochwy (do tyłu od szyjki macicy) i stamtąd plemniki wędrują do jamy macicy i wyżej do jajowodu, na spotkanie komórki jajowej. Jednak część z nich, nieraz spora, wraz z pionizacją ciała kobiety wydostaje się na zewnątrz. Dlatego niektórzy zalecają, podczas starania się o dziecko, podłożenie pod pupę poduszki, tak aby jak największa ilość nasienia miała szansę dotrzeć do celu. Zajście w ciążę przy współżyciu bez zabezpieczenia jest jednak możliwe i bardzo prawdopodobne również bez takiego postępowania.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!