Czy to objaw ciąży?

Witam, mam 22 lata i jestem mężatką.
Piszę do Pana, bo bardzo się ostatnio zaniepokoiłam. Ostatnią miesiączkę miałam 27.01 cykl co 28 dni (ostatnio przez 3 miesiące co 26 dni), miesiączka trwała u mnie 9 dni, w 10 dniu wystąpiły brązowo-krwiste plamienia (miesiączka trwała szybciej 6-7 dni). Niepokoję się tym objawem.

Czy może być to ciąża, a może poronienie?
Dodam, że z mężem od 5 miesięcy staramy się o dziecko.
Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Krwawienia pojawiające się czasem w pierwszym trymestrze ciąży w okresach, w których występowałyby miesiączki, gdyby nie doszło do zapłodnienia, są zwykle mniej obfite, nie zaś bardziej, od "zwykłych" krwawień miesiączkowych. Nie jest więc wykluczone, że doszło do poronienia bardzo wczesnej ciąży. Mogłaby Pani podejrzewać taką wersję zdarzeń, jeśli wykonałaby Pani teraz test ciążowy i jego wynik byłby pozytywny (pozostaje on bowiem pozytywny jeszcze przez jakiś czas po poronieniu, dopóki stężenie we krwi beta HCG- hormonu "ciążowego- utrzymuje się na podwyższonym poziomie).
Niewykluczone jednak, że istnieje inna przyczyna przedłużonego krwawienia, np. mięśniaki macicy, polip w obrębie dróg rodnych, endometrioza czy też nadżerka szyjki macicy. Aby ją ostatecznie ustalić, konieczna będzie wizyta u lekarza-ginekologa.
Pozdrawiam serdecznie!