Czy to początek anoreksji?

Witam. Mam 16 lat. Ważę 56 kg przy wzroście 160 cm. Od zeszłego roku odchudzam się. W ciągu trzech miesięcy schudłam ok. 20 kg. Staram się jeść jak najmniej, ale nawet przy tym minimum czuję wyrzuty sumienia, nie mówiąc już o tym, jak się najem. Wiele razy myślałam nad zmuszaniem się do wymiotowania. Miewam huśtawki nastroju. Ciągle przeliczam kalorie, sprawdzam, zapisuję. Dużo ćwiczę i nie mogę przestać myśleć o jedzeniu. Czy to początek anoreksji?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Odchudzanie się w tak drastycznym tempie, zwłaszcza w Twoim wieku, kiedy organizm intensywnie się rozwija, jest niezdrowe i niebezpieczne. Na ten moment nie można stwierdzić jeszcze anoreksji, ale dalsze odchudzanie się i tak wyraźna koncentracja na jedzeniu mogą do niej doprowadzić. Z całą pewnością wpływaja negatywnie na Twoje zdrowie, co już możesz odczuwać, choćby przez wspomniane wahania nastroju.

Spróbuj umówić się na wizytę z dietetykiem, który mógłby ustalić dla Ciebie zdrową, a przy okazji nietuczącą dietę. Proponowałabym Ci również spotkanie z psychologiem. Przyczyny anoreksji i obsesyjnego odchudzania się mają związek z psychiką i emocjami. Może gdzieś na tej płaszczyźnie leży przyczyna tego, co próbujesz rozwiązać, odchudzając się.

Pozdrawiam serdecznie!