Czy to początek choroby psychicznej?

Dzień Dobry. Mam 24 lata, jestem kobietą. Od dłuższego już czasu dręczą mnie obsesyjne, natrętne myśli, szcególnie na punkcie wyglądu płci przeciwnej. Czasami zamyśle się i tak jakbym była w innym świecie. Próbuje to od siebie odganiać, ale czasem jest to silniejsze, nie może mi wyjść z głowy. Normalnie mogę wszystko zrobić, pracować, ale ciągle mam jakies dziwne myśli. Czy jest to jakaś obsesja, jak moge sama to przezwyciężyć? Bardzo proszę o pomoc.

Witam serdecznie! Aby móc pracować nad tym, co się w tym momencie z Panią dzieje, należy najpierw postawić diagnozę. Opisane przez Panią objawy sa zbyt ogólnikowe, aby móc to zrobić w tej chwili. Proponowałabym udać się do psychologa/psychoterapeuty, celem postawienia diagnozy i rozpoczęcia terapii.

Do tego czasu, najprotszym sposobem jest odwracanie uwagi od tych myśli. Oczywiście stan "niemyślenia" nie istnieje, bo zawsze jakieś myśli przychodzą nam do głowy. W związku z tym, kiedy takie natretne myśli przychodzą Pani do głowy, proszę zacząć myśleć o czymś innym, np: policzyć wszystkie czerwone przedmioty w pokoju, przypomnieć sobie tekst swojej ulubionej piosenki, czy wiersza, bądź też proszę zająć sie jąkąś czynnością.

To jest jednak propozycja na krótki czas. Trzeba znaleźć przyczynę tych myśli, zrobić analizę sytuacji, w których się pojawiają, aby wogóle móc zacząć nad nimi pracować.

Życzę powodzenia! Pozdrawiam serdecznie!