Czy to problem zdrowotny czy raczej psychiczny?

Mam problem z bliską mi osobą... mezczyzna, ma 55 lata. Od zawsze bardzo aktywna osoba. Zarówno zawodowo jak i społecznie. Jednakże, można powiedzieć że "dostał kosza" od pewnej grupy osób , mimo tego, że bardzo się angażował... Od tego momentu stwierdził że już nic nie będzie robił... i tutaj problem się powoli zaczął robić... poświęcił się więcej na zadania domowe (wcześniej był z tym problem)... sielanka jednak nie trwała długo (około rok czasu)... Zaczał się wsluchiwac w swój organizm.. I zaczął nagle chorować. Od gardla sie zaczelo. Mial zapalenie, potem rzekomo pojawiła się grzybica gardła. Potem cos od zoladka tzw. zgaga i spowrotem wrocilo zapalenie gardla. Ostatnio pojawiła mu się afta i codzienne boli go glowa (uderzył się ostatnio 3 razy w jakaś belkę). Mierzy codziennie ciśnienie, był taki okres że ciągle mierzył goraczke i jak tylko pojawiło się 37.0 to już afera... Zaznaczę, że w między czasie rzucił palenie z dnia na dzień. Wszystkie "choroby" stwierdzane bez wynikow, a w miedzyczasie rozne leki, które bierze bez opamiętania. I one według niego, nic nie pomagają. Albo na chwilę pomogą i później znowu. Nawet lekarz POZ ostatnio mu powiedział że te bóle to zatoki, ale laryngolog to wykluczył. W czwartek mówi że już jest wszystko ok, że już mu nic nie jest , a w piątek znowu bierze leki i się strasznie użala, że go ta glowa boli (teraz glowa).. ale aż tyle czasu ? Czy faktycznie to jest jakiś problem zdrowotny czy raczej psychiczny ? Zaznaczę jeszcze że kilka lat temu przeszedł raz w życiu padaczkę z ogromnego przemęczenia, ale to tylko jednorazowa sytuacja, bez dalszej diagnostyki. Proszę o radę co to może być.

Dzień dobry,

niektóre z trudności psychologicznych są odczuwane także w ciele - możemy czuć różne bóle, duszności, mieć trudności ze snem. Warto byłoby zadbać o kompleksowe badania medyczne oraz skonsultować się z psychologiem. Być może psychoterapia okazałaby się pomocna.

Pozdrawiam,