Czy to rzeczywiście autyzm?

Dzień dobry,

jestem mamą niespełna trzy letniego chłopczyka. Mój synek w chwili obecnej w ogóle nie mówi (wydaje dźwięki, wokalizuje i mówi pojedyncze sylaby) oraz ma problem z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego. Byliśmy u różnych specjalistów, m. in. neurologa, logopedy, psychologów, którzy zdiagnozowali moje dziecko jako dziecko z cechami autystycznymi. Jednak jeden psycholog był bardziej "ostrożny " w postawieniu diagnozy i powiedział, że rzeczywiście Michałek ma w/w problemy rozwojowe, jednak po jednym spotkaniu nie jest w stanie stwierdzić czy rzeczywiście Michałek jest dzieckiem z cechami autystycznymi. Wszyscy specjaliści zgodnie stwierdzili, że Michałek na pewno nie jest dzieckiem autystycznym. Pragnę dodać, że mój synek jest dzieckiem bardzo radosnym, spontanicznym, pomysłowym. Czy problemy mojego synka rzeczywiście wskazują cechy autyzmu, czy może Michałek jest zdrowym chłopcem z problemami rozwojowymi nie związanymi z autyzmem? We wrześniu Michałek ma rozpocząć edukację w przedszkolu czy jego problemy rozwojowe pozwolą mu funkcjonować wśród rówieśników?

Dziękuję za zainteresowanie moim zapytaniem i odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie,  nie znając dokładnie objawów chłopca. Brak kontaktu wzrokowego, trudności z mową mogą sugerować autyzm. Jednak aby zdiagnozować autyzm musi wystąpić szereg objawów np. dziecko nie tylko mnie mówi, ale nie używa gestów, czy innych form komunikacji niewerbalnej do zastępowania mowy w celu porozumiewania się z innymi, nie bawi się symbolicznie, może mieć manieryzmy ruchowe itd. Czasem specjaliści, którzy nie mają doświadczenia w diagnozowaniu małych dzieci nie potrafią prawidłowo zdiagnozować objawów. Może być tez jednak i tak, że obserwowane u Pani synka objawy nie spełniają po prostu kryteriów autyzmu. W związku tym proponowałabym skonsultować go w Poradni dla dzieci z Autyzmem i Ich Rodzin w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Poradnia ta przyjmuje dzieci z całej Polski, w różnym wieku, a diagnoza prowadzona jest w ramach świadczeń NFZ.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Skoro specjaliści tak orzekli to na ten moment dziecko prezentuje taki obraz. Trudności w funkcjonowaniu w przedszkolu zapewne się pojawią. Ważne teraz jest rozpoczęcie terapii by poprawić jego deficyty. Na pewno logopeda oraz wszelkiego rodzaju stymulacje rozwojowe czy zajęcia z integracji sensorycznej byłyby bardzo wskazane.
Pozdrowienia AM