Czy to stwardnienie boczne zanikowe czy neuroborelioza?

U mojego taty stwierdzono stwardnienie boczne zanikowe, ale zanim postawiono taką diagnozę, podejrzewano boreliozę. Pierwsze badania były zrobione w grudniu 2009 roku, wyniki wyszły następująco: IgM 13,081 DU, IgG 4,678 DU nastepne już w szpitalu z płynu mózgowo rdzeniowrgo IgG w surowicy 11,70 norma 8-17ig, natępnie IgG w PMR 50.80 norma <40mg/l Indeks IgG 0,55 norma <0,7 Po pobycie w szpitalu stwierdzono jednak stwardnienie boczne zanikowe. Zdecydowaliśmy się powtórzyć badanie u taty i w tym tygodniu wyszło IgM 7,2 a IgG 6,2. Proszę mi powiedzieć, czy takie wyniki mogą choć trochę wskazywać na neuroboreliozę?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Neuroborelioza jest postacią późną choroby, dlatego są dla niej charakterystyczne dodatnie wyniki oznaczeń w klasie IgG, a nie w klasie IgM - charakterystycznej dla ostrej postaci zakażenia.

Objawy neuroboreliozy są bardzo różne, dlatego też tak trudno ją różnicować. Podane wyniki przeciwciał przeciwko borelizie w klasie IgM i IgG świadczą przeciwko rozpoznaniu neuroboleriozy, ale mogą jednocześnie wskazywać na ostre zakażenie.

Rozpoznanie stwardnienia zanikowego bocznego jest bardzo poważne. Jeśli mają Państwo wątpliwości, zawsze możecie poprosić o dodatkowe konsultacje. W kraju ośrodkiem referencyjnym dla tego typu schorzeń jest Klinika Neurologii w SPCKS ul. Banacha 1a.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.