Czy to uczulenie na własne łzy?

Czy jest sposób na uczulenie na własne łzy lub coś co się wlewa do oka z łzami i powoduje obrzęk oka i drastyczne pogorszenie widzenia? Jestem 54 letnim mężczyzną i od kilku lat cierpię na dolegliwość polegającą na uczuciu puchnięcia oka prawego i pogorszenie widzenia po pojawieniu się dużej ilości łez po ziewnięciu lub śmianiu się. Kilkukrotne ziewnięcie i duża ilość łez powoduje nawet tak okropne pieczenie, że muszę prędko płukać oko solą fizjologiczną. Wszystkie preparaty łzopodobne, z konserwantami lub bez powodują też podobne objawy, mimo że początkowo odczuwam pewną ulgę. Dodam, że nie mam cukrzycy, a laryngolodzy uważają, że to nie ma związku z zatokami. Żaden okulista do tej pory nie potrafił mi pomóc, a od niektórych usłyszałem nawet, że fantazjuję. W związku z tą dolegliwością bardzo szybko pogarsza mi się wzrok. Okuliści twierdzą, że to normalne, a ja jednak wiążę to z tym. Jeśli ktoś wie coś na ten temat i mógłby mi pomóc, mogę bardzo szczegółowo opisać ten przypadek

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Alergia nie jest zjawiskiem jedynie miejscowym, dlatego też nie jest możliwe - by alergia na łzy dotyczyła tylko jednego oka, w drugim nie było żadnych objawów. Dlatego też to tło jest mało prawdopodobne. Nie widzę też wskazań do preparatów sztucznych łez.

Trudno też wiązać te objawy z trwałym pogorszeniem wzroku. Chyba, że jest to tylko przejściowe podczas występujących dolegliwości. Rozumiem też, że to pogorszenie wzroku jest w jednym oku, a nie w obu? Bo jeżeli w obu, to tym bardziej przemawia za inną etologią.

W razie dalszych wątpliwości warto skonsultować się z alergologiem. Być może po uzupełnieniu wywiadu, ukażą się inne znaczące informacje.

Serdecznie pozdrawiam!