Czy to ukąszenie przez kleszcza?

Witam, z góry dodam, że mam 14 lat. Ostatnio byłem ze znajomymi za miastem, były tam dość wysokie trawy oraz dużo koni, więc waham się, czy to nie była przypadkiem końska mucha czy jednak kleszcz. Znajomy miał 2 kleszcze, usunął je. Gdy ja poszukiwałem kleszczy na swoim ciele, nie znalazłem nic oprócz gulki niedaleko łopatki. Kleszcza nie znalazłem, nic nie swędzi, czuje się raczej dobrze, ale niepokoi mnie to. Dołączam zdjęcie, jest robione komórką, więc jakość nie jest zbyt dobra. http://yfrog.com/iy18062010485j

MĘŻCZYZNA, 14 LAT ponad rok temu

Badania krwi - granulocyty

Granulocyty to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek. Chronią nasz organizm przed drobnoustrojami. Dowiedz się więcej szczegółów o granulocytach i dowiedz się jak analizować wyniki badań.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Jakość faktycznie pozostawia wiele do życzenia... Jeśli kleszcza nie było, to jest mało prawdopodobne, aby był to rumień związany z boreliozą. Do przeniesienia choroby dochodzi dopiero średnio po 24 godzinach od ukąszenia kleszcza (wtedy jest on już dość duży). Proponuję obserwować zmianę przez 30 dni - jeśli nie wystąpi rumień przekraczający średnicę 5 cm (a przypuszczam, że nie wystąpi), to nie ma potrzeby leczenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty