Czy to zespół nocnego jedzenia?

Witam! Mam problem z podjadaniem w nocy. Podejrzewam u siebie zespół nocnego jedzenia. Nie potrafię tego kontrolować. Mam nadwagę i w ciągu dnia jestem w stanie zapanować nad jedzeniem kalorycznych potraw, natomiast w nocy tego nie ogarniam. Często budzę się już w kuchni. W maju tego roku spadłam ze schodów i do końca nie potrafię sobie uzmysłowić, czy pamiętam drogę po schodach w nocy, czy wyłącznie upadek. Miałam robione hormony tarczycy i usg. Wszystko w normie. Kiedy miałam nogi w gipsie i nie podjadałam w nocy, to byłam uziemiona i schudłam w 2 tygodnie 3 kg. Gdzie powinnam się z tym udać? Do psychiatry? Proszę o pomoc.

Witam!

Właściwym postępowaniem będzie wizyta u psychiatry i/lub psychoterapeuty, psychologa.
Zespół nocnego jedzenia zaliczany jest do zaburzeń snu. Do rozpoznania konieczne są następujące objawy: zaburzenia snu - co najmniej trzy razy w tygodniu, nadmierny apetyt wieczorami i spożywanie wtedy co najmniej połowy racji żywnościowej z całego dnia oraz bardzo często niepamięć kompulsywnego, trudnego do opanowania epizodu spożycia pokarmu.
Często zespół ten występuje u osób borykających się z nadmierną masą ciała, które mają trudności z dojściem do satysfakcjonującej ich wagi.
Schorzenie to może być powiązanie z występowaniem zaburzeń depresyjnych i/lub lękowych, a nocne, nieświadome objadanie się może być kompulsywnym zaspakajaniem nieuświadomionych potrzeb. W koncepcji psychodynamicznej mówi się o zaburzeniach w fazy oralnej, które może być interpretowane wielorako, najczęściej dotyczy relacji z matką. Stres związany z brakiem możliwości poradzenia sobie z problemem, poczucie winy często mogą nasilać dolegliwości.

W leczeniu stosuje się farmakoterapię (leki przeciwdepresyjne) , a także psychoterapię.

Pozdrawiam serdecznie!