Czy to zespół policystycznych jajników powoduje moją bezpłodność?

Witam, mam 27 lat i dość sporą nadwagę. Przy wzroście 170 cm ważę 112kg. Wiem, że to dużo, ale ostatnio schudłam 10 kg i znów przytyłam tylko 12. I tak jest zawsze. Od roku współżyję i staram się o dziecko i niestety nadal nic. Moje miesiączki są co 30-38 dni. Zawsze inny jest cykl i nigdy nie wiem kiedy dostanę okres i nie mogę obliczyć dokładnej owulacji. Kilka razy w roku 2-3, nie ma go w ogóle. Podczas miesiączki nie odczuwam żadnych bólów brzucha i przebiega prawidłowo.

Niestety ostatnio zauważyłam u siebie intensywne owłosienie na twarzy i w okolicach bikini. Mam też tłustą cerę od początku okresu dojrzewania i pryszcze. Zauważyłam również silne wypadanie włosów, do tego stopnia, że nad uszami zrobiły się łyse placki:(, na szczęście mam długie włosy i nic nie widać. Koleżanka mówiła mi, że moim problemem może być zespół policystycznych jajników albo niedoczynność tarczycy, które to oto choroby powodują moją bezpłodność. Czy to prawda?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Opisane przez Panią objawy mogą sugerować zespół policystycznych jajników lub problemy z tarczycą, jednak rozpoznanie może postawić wyłącznie lekarz. Proszę udać się na konsultację do ginekologa-endokrynologa. Niepłodność można leczyć i można, a nawet trzeba leczyć zaburzenia hormonalne leżące u jej podstawy.
Jeśli ma Pani problemy z tarczycą, to nieleczone zaburzenia stwarzają zagrożenie dla rozwoju płodu, dlatego konsultacja jest niezbędna nawet jeśli udałoby się Pani zajść w ciążę spontanicznie.
Niezależnie od tego proszę skonsultować się z dietetykiem. Profesjonalnie ułożona dieta potrafi zdziałać cuda.