Czy tomografia bez kontrastu jest mniej wiarygodna?
Dzien dobry. Miesiac temu mialam robiona tomografie glowy bez kontrastu z powodu uderzenia w glowe, wynik w porzadku. Martwie sie jednak ze brak owego kontrastu mogl "zaslonic" cos niepokojacego i rowniez watpie w obecnosc przy badaniu lekarza (same panie technicy). Dla uspokojenia chcialabym sie spytac czy obecnosc lekarza przy takim badaniu jest obowiazkowa? Czytalam ze jezeli jest jakas widoczna nieprawidlowosc to lekarz decyduje o podaniu kontrastu pacjentowi. Czy tomografia bez kontrastu jest w stanie pokazac chocby zarys czegos niepokojacego co ewentualnie wymagaloby dalszej diagnostyki? Dziekuje z gory za odpowiedz

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Po urazie zawsze wykonuje się badanie TK bez kontrastu, gdyż ono lepiej uwidacznia ewentualne zmiany, złamania kości, czy krwawienie. Lekarz nie musi być obecny podczas robienia badania, takie badanie zawsze wykonuje technik. Lekarz natomiast otrzymuje obraz TK, ogląda go i opisuje ewentualne nieprawidłowości.