Czy torbiel na jajniku może spowodować, że będę miała problem z zajściem w ciążę?

Witam!
W lutym rok temu miałam bolącą torbiel na prawym jajniku, trafiłam do szpitala i zrobiono mi laparoskopię, usunięto ją z jajnika. Po około pół roku (może 7 miesięcy) ta torbiel pojawiła się znowu. Lekarz ginekolog stwierdził, że tym razem da mi tabletki antykoncepcyjne. Ale ja z mężem chcemy mieć dzidziusia i w tym przypadku pan doktor kazał mi brać te tabletki przez 3 miesiące, a później od razu starać się o dziecko.
Jednak ja obawiam się, że będę mieć problem z zajściem w ciążę, bo miesiąc przed rozpoczęciem brania tych tabletek też próbowaliśmy i się nie udało. Czy ta torbiel może powodować, że będę miała taki problem?
Proszę bardzo o poradę? I co mogę zrobić, żeby temu organizmowi pomóc dojść do tego, żeby moje marzenie się spełniło?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lekarz najwyraźniej podejrzewa, że Pani torbiel jest ma charakter czynnościowy. Jest to najczęstszy typ torbieli jajnika, zwykle znika ona samoistnie, nawet bez przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Czasem konieczna jest operacja - rozstrzygnie o tym badanie USG po kolejnej miesiączce lub jeszcze następnej (jeśli torbiel będzie rosnąć zamiast wchłaniać się, to należy ją usunąć).

Pojawianie się torbieli czynnościowych może być związane z zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli jednak ma Pani regularne miesiączki, to nie musi się Pani tym zanadto martwić. Najpewniej owulacje występują także regularnie i jest Pani w pełni płodna.

Miesiąc starań o ciążę to bardzo krótko! W przeciągu tego czasu miała Pani najprawdopodobniej tylko jedną owulację. Tymczasem bardzo rzadko komu udaje się doprowadzić do poczęcia za pierwszym razem. Proszę postępować zgodnie z instrukcjami lekarza i spokojnie wznowić starania po odstawieniu antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!