Czy torbiele jajników mogą wpływać na regularność miesiączki?

Witam,
odkąd pamiętam, miewam nieregularne cykle. Dodatkowo we wrześniu ginekolog zdiagnozował u mnie torbiele na prawym jajniku. Przepisał mi P***, który musiałam brać przez 10 dni od skończenia miesiączki.
Kolejny okres dostałam równo po 28 dniach. Po dwóch dniach od skończenia krwawienia miesiączkowego pojawiło się ponowne krwawienie, wyglądające i trwające tak długo jak normalny okres. W ostatnim dniu tego drugiego krwawienia odbyłam stosunek zabezpieczony prezerwatywą, która nie pękła i nie uległa uszkodzeniu. Od tamtej pory (czyli od 14.12) nie mam okresu.
Od kilku dni miewam ból piersi i zaparcia, napięcie w podbrzuszu i czasami kłócie w jajniku. Dodam, że przy uciskaniu podbrzusza wyczuwam coś po prawej stronie. Chciałam się dowiedzieć, jakie są możliwości, że jestem w ciąży?
Przed stosunkiem mógł dostać się do pochwy preejakulat. Test mam zamiar wykonać w najbliższych dniach. Czy to objawy ciąży, czy opóźnienie może być spowodowane torbielami?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że opóźnienie miesiączki, podobnie jak torbiele jajnika oraz nieregularne krwawienia z dróg rodnych wywołane są zaburzeniami hormonalnymi. Skoro prezerwatywa nie zsunęła się ani nie pękła, to szanse na ciążę są nikłe. Oczywiście nie zaszkodzi wykonać test.

Powinna Pani udać się ponownie do swojego lekarza i poprosić o pogłębioną diagnostykę hormonalną, szczególnie, że wyczuwa Pani opór w podbrzuszu - nie jest to normalna sytuacja i wymaga oceny przez lekarza. Proszę nie zwlekać z wizytą. Tego typu zaburzenia mogą wiązać się też z problemami z zajściem w ciążę, kiedy Pani tego zapragnie.

Pozdrawiam serdecznie!