Czy torbiele mogą być przyczyną trudności w zajściu w ciążę?

Witam,
mam 25 lat, od 3 miesięcy staramy się z mężem o dziecko i nic. Martwi mnie to, ponieważ w przeszłości miałam problemy z torbielami. Od końca listopada nie mam miesiączki. Co jakiś czas zdarzają się skurcze, takie bolesne i chwilowe, jajników. Miesiączki mam nieregularne, więc trudno mi określić, kiedy występują u mnie dni płodne.
Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skurczowe bóle nie dotyczą raczej jajników, lecz macicy. Z Pani opisu wynika, że ma Pani poważne zaburzenia hormonalne, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Tak nieregularne cykle wiążą się najpewniej z rzadkimi owulacjami i zdecydowanie wymagają diagnostyki. Również torbiele jajników (czynnościowe, czyli te najczęściej występujące) zwykle wiążą się z rozchwianiem gospodarki hormonalnej. Powinna Pani udać się do lekarza ginekologa lub ginekologa-endokrynologa, który zleci badania hormonalne.
Zajście w ciążę bez leczenia może być bardzo trudne.

Pozdrawiam serdecznie!