Czy trzy negatywne testy ciążowe i wyzyta u ginekologa wyklucza ciążę?

Jakiś czas temu zdarzyła mi się mała wpadka, po ok. 16 godz. zażyłam Escapelle. Pierwszy test zrobiłam po 14 dniach - wynik negatywny, drugi dwa dni później - wynik również negatywny. Byłam u pani doktor około 2, może 3 tyg. po całym zdarzeniu, zrobiła mi USG dopochwowe i wykluczyła ciążę, mimo to po około 5 tyg. od stosunku zrobiłam kolejne 3 testy ciążowe - każdy negatywny. Czy mogę już wykluczyć ciążę?

Lek. Marta Hat

Witam! Może Pani być zupełnie spokojna, praktycznie nie ma możliwości, że jest Pani w ciąży. Zastosowanie antykoncepcji postkoidalnej do 72 godzin, plus dodatkowo ujemne wyniki testów ciążowych z moczu, badanie USG wykluczające ciążę dają praktycznie 100% szans na brak ciąży. Testy ciążowe z moczu są wiarygodne po około 14 dniach od potencjalnego zapłodnienia, zwykle w terminie spodziewanej miesiączki. Ich skuteczność wynosi około 99%. W badaniu USG po 4-5 tygodniach od zapłodnienia powinien być widoczny co najmniej pęcherzyk ciążowy. Po zażyciu tabletki Escapelle może dojść do opóźnienia miesiączki i krwawienia w środku cyklu. Jeżeli nadal się Pani niepokoi proponuję wykonać badanie beta HCG z krwi - wynik ujemny wyklucza ciążę na 100% Pozdrawiam serdecznie!