Czy tydzień ciąży określa się od daty poczęcia?

Według moich obliczeń jestem w 8-9 tygodniu ciąży, dwa dni temu byłam na usg i lekarz potwierdził ciążę ale 6-7 tydzień, skąd ta rozbieżność?
Dodam, że moje 8-9 tyg. Liczę od 1 dnia ostatniej miesiączki- badanie beta, które robiłam 4 tyg. temu to potwierdza, gdyż wtedy wyszło 1700- czyli 5-6 tydzień więc dziś byłby 8-9.
Czy istnieje możliwość, że lekarz podał datę od poczęcia? Wtedy wszystko byłoby ok.
Dodam, że na temat serca lekarz wcale się nie wypowiedział, stwierdził że jeszcze za wcześnie żeby coś stwierdzić.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Badanie ultrasonograficzne wykonane we wczesnej ciąży ma tę przewagę nad metodą wyliczania czasu ciąży (terminu porodu) wg. pierwszego dnia ostatniej miesiączki, że opiera się na obiektywnych wykładnikach wieku ciążowego - długości CRL echa zarodka i wielkości jaja płodowego. W pierwszym trymestrze ciąży, w związku z liniowym przyrostem komórek organizmu, zwiększaniem się tkanek na podłożu rozrostu a nie przerostu komórek, wzrost płodu jest taki sam w każdej ciąży. Pozwala to dokładnie określić wiek ciążowy. Przy rozbieżnościach między czasem wyliczonym z reguły Negaellego i czasem wg. USG, przyjmuje się za prawidłowy ten drugi. W Pani przypadku zapewne doszło do owulacji i zapłodnienia o 2 tygodnie później niż to by wynikało z regularnego 28 dniowego cyklu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.