Czy u osoby leżącej z wyniszczonym organizmem powinna być prowadzona profilaktyka przeciwzakrzepowa?

Czy u osoby leżącej z wyniszczonym organizmem nie powinna być prowadzona profilaktyka przeciwzakrzepowa ? Jeśli tak to w jakiej formie?

Lek. Paweł Szadkowski

Wskazania oraz wybór metody profilaktyki przeciwzakrzepowej zależy od charakterystyki pacjenta (ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, ryzyka krwawienia i innych powikłań) i możliwości zastosowania poszczególnych metod. Stosowane są między innymi metody mechaniczne jak pończochy elastyczne o stopniowanym ucisku, urządzenie do przerywanego ucisku pneumatycznego oraz leki przeciwkrzepliwe. Najlepiej zadać to pytanie lekarzowi prowadzącemu pacjenta.