Czy uczucie strużek wody na nogach może być objawem SM?

Czy uczucie strużek wody na nogach to może być objaw SM? Spełniam kryteria diagnostyczne (poza brakiem wzmocnienia w MRI, prążki są, IgG, indeks podwy.). Mocno chudnę - około 10% w ciągu pół roku. Nogi - fascykulacje, lekkie skurcze. Osłabienie nóg po punkcji, ale minęło. Tarczyca ok, B12 ok. Skoki nastroju już przed diagnozą SM. Ciągłe zmęczenie i senność, ale budzenie się przed budzikiem. Pewnie już dorobiłem się nerwicy, czy depresji. Skoczył mi ALAT 108, ASPAT 59. SM, czy jeszcze coś?

Piotr Jurczyk

Witam. Czy uczucie strużek to Pana jedyny objaw? Rozpoznanie SM bez potwierdzenia w MR jest dosyć wątpliwe, a fascykulacje mięśni (czy są zaniki?) nawet by temu przeczyły. Podwyższone enzymy wątrobowe wymagają diagnostyki różnicowej, poszukałbym jakiegoś rodzaju uszkodzenia mięśni. Zależnie od objawów deficytu ruchowego (jeśli są jakieś), można rozważyć z lekarzem prowadzącym badanie EMG. Pozdrawiam.