Czy uporczywe swędzenie może być objawem alergii albo nietolerancji na któryś z pokarmów?

Mam dwa pytania: 1. Czy uporczywe swędzenie może być objawem alergii albo nietolerancji na któryś z pokarmów? 2. Jak można samemu wykryć nietolerancję? Dodam, że byłem u wielu "specjalistów" i żaden specjalnie mi nie pomógł. Powiedzieli tylko, że mam pokrzywkę cholinergiczną. Mam straszny problem z tym swędzeniem. Testy alergiczne nic nie wykazały. Nie mogę wykryć na co mam tą nietolerancję. Raz jadłem jabłko i mnie okropnie swędziało, innym razem w ogóle. Pomóżcie błagam.

Lek. Paweł Szadkowski

Świąd może być wiązany z uczuleniem na dany pokarm. Samemu wykrywa się nietolerancję tzw. dietą eliminacyjną - musi Pan starać się po kolei eliminować z diety pokarmy, które mogą powodować uczulenie, np. najpierw czekoladę, potem cytrusy, potem nabiał - często objawy po prostu ustępują, gdy wyeliminuje Pan dany pokarm. Natomiast najprawdopodobniej świąd u Pana związany jest z rozpoznaną pokrzywką cholinergiczną. Czy przyjmuje Pan odpowiednie leki? Unika sytuacji wywołującej pokrzywkę? Taka pokrzywka jest dość częstym zjawiskiem, szczególnie u młodych mężczyzn.