Czy USG jamy brzusznej uwidoczni tętniaka?
Witam, Czy do wykrycia tętniaka w brzuchu wystarczy zwykłe USG? Pytam, bo pulsował mi brzuch i mnie okazyjnie bolał, także biegiem poszedłem na USG, żeby się upewnić, że nic tam w środku nie mam. Tak więc; mogę być pewny, że nie mam żadnego tętniaka czy mam iść jeszcze na Dopplera? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Badanie moczu na ciała ketonowe
Ciała ketonowe pojawiają się, m.in. jeżeli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu na pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Dlatego też w profilaktyce powinno stosować badanie krwi na obecność ciał ketonowych ? można je zrobić w domu lub w laboratorium.
Witam serdecznie, w opisie USG powinny być ujęte wymiary aorty brzusznej i tętnic biodrowych (lub stwierdzenie, że są nieposzerzone) a we wnioskach sformułowanie o obecności lub braku tętniaka. Dopiero wykrycie tętniaka wymaga USG dopplerowskiego w celu monitorowania wielkości tętniaka i ustalenia najlepszego sposobu leczenia tj. na drodze operacji otwartej lub przez implantację stentgraftu. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog