Czy usunięcie jednego jajowodu zmniejsza szansę na zajście w ciąże?

Czy usuniecie jednego jajowodu naprawde zmniejsza szanse na zajscie w ciaze? Jakie jest ryzyko zajscia w kolejna pozamaciczna ciaze? Czy moge sobie pomoc w jakis sposob by zmniejszyc te ryzyko ? Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Zajście w ciążę po usunięciu jednego jajowodu oczywiście jest możliwe. Jednym z czynników ryzyka ciąży pozamacicznej jest przebyta już ciąża pozamaciczna. Oczywiście nie oznacza to iż tak się stanie. Można wtedy także zajść w normalną, prawidłową ciążę.