Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy usunięcie pępka jest konieczne podczas operacji przepukliny?

Witam, byłem dziś u chirurga i zakwalifikowano mnie do operacji przepukliny okołopępkowej. Byłem nieco zdziwiony kiedy usłyszałem, że trzeba będzie wyciąć nieco skóry i usunąć pępek, ale uznałem, że to procedura standardowa. Po powrocie do domu zacząłem szukać w internecie informacji o operacjach przepuklin i nie natrafiłem na problem "usuwania pępka" i pojawił się niepokój, czy aby nie pochopnie podjąłem decyzję o zgodzie na operację.

Stąd pytanie o wskazania do usunięcia pępka przy operacji przepukliny okołopępkowej (nie laparoskopowo) z użyciem siatki. Mam 50 lat, cukrzycę t.2, nadwagę, przepuklinę (obecnie wielkości kurzego jajka) od 10 lat. Jak duża może być blizna pooperacyjna i jakie są skutki uboczne usunięcia pępka. Jak długo (w przypadku pomyślnej rekonwalescencji) przebywa się (standardowo) w takim jak mój przypadku na zwolnieniu lekarskim i powraca do pełnej sprawności?

MĘŻCZYZNA, 51 LAT ponad rok temu

Pacjent po nieudanej operacji plastycznej

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Przepuklina pępkowa jest najczęściej wrodzoną przepukliną, występującą dość często mężczyzn. Powstaje w kresie białej w otworze po naczyniach pępkowych. Objawem jest powiększające uwypuklenie w samym pępku lub tuż obok niego. Zawartość przepukliny szybko zrasta się z workiem, dając przepuklinę nieodprowadzalną. Nie operowana powiększa się. Rozmiary od kilku do kilkudziesięciu centymetrów średnicy. Przepuklina pępkowa występuje u około 11% chorych na przepukliny. Zabieg klasyczny w leczeniu przepukliny pępkowej to Hernioplastyka sposobem Mayo.

Dla precyzji muszę dodać iż u dorosłych zamiast przepukliny pępkowej występuje najczęściej przepuklina okołopępkowa. Chirurg nacina skórę półkoliście (powyżej, poniżej lub bocznie) w odległości 1-2 cm od pępka( wielkość blizny zależna jest od wielkości cięcia).Wypreparowaną skórę wywija w napięciu nieco do góry i uwalnia pępek dzięki specjalnym narzędziom do preparowania. Dochodzi do uwidocznienia granicy pomiędzy pępkiem a workiem przepuklinowym. Oddzielenie worka przepuklinowego, jeśli jest on mały można go odprowadzić do jamy brzusznej bez konieczności jego otwierania.

W innym przypadku należy go otworzyć, wypreparować i odprowadzić zawartość. Następuje zaszycie otrzewnej, a wrota przepukliny zamykane są przez zdwojenie powięzi i dodatkowe wzmocnienie szwami. Pępek przyszywa się do powięzi, co powoduje odtworzenie naturalnego wyglądu. To procedura kolokwialnie mówiąc do naprawy przepukliny. Nie znam okoliczności i wyglądu Pana przepukliny stąd też trudno mi sugerować coś na temat metody operacji.

Podejrzewam, że w Pana przypadku występują jakieś przeciwwskazania co do wykonania zabiegu w/w metodą. najczęściej to sama lokalizacja przepukliny. Zalecałbym porozmawiać z chirurgiem, który zaproponował taką metodę działania i przedstawianie swoich zastrzeżeń. Mówiąc o rekonwalescencji trzeba pamiętać unikaniu wysiłku fizycznego , podnoszenia ciężkich przedmiotów. Należy także ograniczyć używanie tłoczni brzusznej (mięśni brzucha). To dość trudne ze względu na fakt iż jest ona wykorzystywana podczas parcia ( defekacji) śmiechu, kaszlu. Jednak są sposoby by ograniczyć konieczność jej nadmiernego napięcia za pomocą leków wpływających na wspomniane procesy fizjologiczne. W zależności od wykonywanej pracy długośc zwolnienia to :przy leczeniu metodą z użyciem siatki (beznapięciową) około 1,5-2 miesięcy, przy pracy umysłowej ten okres można znacznie skrócić.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy