Czy usuwanie zęba, będąc w ciąży jest bezpieczne?

Witam, w 14 tc zaczął wychodzić mi ząb 8 dostałam strasznego stanu zapalnego, opuchlizny oraz szczękościsku aby pomóc chirurg szczękowy przepłukiwał mi okolice zęba metronidazolem. Obecnie to 18tc wszystko ustąpiło poza stanem zapalnym który rośnie tak więc mój lekarz prowadzący ciążę namawia mnie na usunięcie zęba. Proszę mi powiedzieć czy to jest bezpieczne dla dziecka? Czy znieczulenie może mu zaszkodzić? Czy może lepiej nie usuwać tym bardziej, że nie mam zdjęcia? Pozdrawiam

Ciąża jest stanem, w którym należy zarówno unikać leków i znieczuleń ale także nie pozwolić do powiększania stanu zapalnego i w miarę możliwości eliminować go, ponieważ jest bardzo szkodliwy dla dziecka. Najlepszym momentem do ekstrakcji zęba w ciąży jest drugi trymestr. Znieczulenie, zabieg i ewentualna farmakoterapia będzie bezpieczniejsza dla dziecka w drugim trymestrze niż bezpośrednio przed rozwiązaniem, a pozostawiając ten ząb możliwe jest że objawy pogorszą się w trzecim trymestrze dodatkowo może wtedy dojść gorączka czy silny szczękościsk uniemożliwiający prawidłowe odżywianie. Znieczulenie i zabieg zawsze wpływają na organizm w Pani przypadku jednak należy wybrać "mniejsze zło" dla dziecka czyli ekstrakcje (jeśli mówimy o drugim trymestrze). Fakt że lekarz prowadzący namawia do ekstrakcji także przemawia za zabiegiem. Proszę pamiętać o poinformowaniu chirurga o ciąży aby mógł odpowiednio zaplanować leczenie.