Czy uzależnienie od seksu można wyleczyć?

Czy uzależnienie od seksu idzie wyleczyć? Problem dotyczy mojego byłego chłopaka.. Byliśmy razem przez 8 lat. Po latach okazało się, że mnie zdradza z przelotnymi kobietami. To nie jest miłe uczucie, ale już z tym się uporałam. Kiedyś jak przeczytałam książkę o uzależnieniu, to płakałam. Były tam opisane sytuacje, które mnie kiedyś spotkały, a nawet dzisiaj mnie spotykają. Próbowałam nie mieć z nim żadnego kontaktu, nie pisać SMS, nie odpisywać, nie odbierać tel., ale ciągle się łamię po 2, 3, 4 tygodniach. On bawi się mną i kolejnymi osobami, które spotyka na swojej drodze. Rozmawiałam z nim tyle razy, że krzywdzi siebie i innych:(( Ja chciałabym wiedzieć, co mam zrobić, by już nie ulegać, żyć swoim życiem, ale chciałabym mu pomoc, bo on spada na samo dno...

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Nie każda osoba, która zdradza swojego partnera może być uważana za osobę uzależnioną od seksu. Diagnozę taką można postawić jedynie poprzez przeanalizowanie zachowania danej osoby, przez specjalistę. Gdy mamy do czynienia z taką diagnozą, wówczas leczenie polega przede wszystkim na terapii.

Jeżeli chodzi o problem zerwania kontaktu, to niestety nie jestem w stanie wskazać złotego rozwiązania. Problem jest złożony, gdyż związek trwał długi okres czasu i trudno jest szybko się odciąć i zapomnieć. Czas na pewno pomoże, jednak jeżeli decyzja o rozstaniu jest ostateczna należy się jej trzymać.

Każda osoba zasługuje na drugą szansę jak i na pomoc od drugiego człowieka.
Jeżeli jednak mimo próby ratowania związku sytuacja powtarza się, trzeba pamiętać, że wszytko ma swoje granice.

Warto pamiętać o tym, iż aby pomóc danej osobie, osoba ta musi sama podjąć taką decyzję, gdyż nie można nikogo do niczego zmuszać.

Pozdrawiam!