Czy w 12. t.c ciąży możliwe jest, że pęcherzyk jest pusty i brak echa płodu?

Witam! Jestem załamana. Wczoraj miałam zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy w 12 t.c., teraz mam wątpliwości, czy dobrze zrobiłam, że się zgodziłam na zabieg. Na USG nie było widać dziecka ani echa płodu. Dostałam lekkiego plamienia, ale nie z krwią, a brzuch mnie w ogóle nie bolał. Lekarze powiedzieli, że nie widzą szans - zostałam na obserwacji, plamienie nie zwiększało się, pobrali krew na b-HCG, ale nie poczekali na wyniki i usunęli mi ciążę. Teraz boję się, że zabiłam własne dziecko zgadzając się na zabieg.

Dodam że przed tym nie miałam robionego USG, bo nie zdążyłam, ani b-HCG. Czy lekarze mogli się pomylić? Jak robili mi USG to powiedzieli, że to wygląda jedynie na 6. tydz., a okres ostatni miałam 22.04.2010, zabieg usunięcia 16.07.2010. Mam straszne wątpliwości i wyrzuty sumienia, że nie poczekałam z tym zabiegiem. Czy to możliwe, żeby w 12 t.c. nie było widać zarodka ani echa płodu? Proszę o pomoc.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Aby stwierdzić obumarcie płodu lub puste jajo płodowe, należy dwukrotnie stwierdzić ten stan w badaniu ultrasonograficznym.
W dwunastym tygodniu ciąży powinien być zawsze widoczny zarodek z bijącym sercem - serce bije już od końca 6. tygodnia ciąży, a zarodek jest widoczny od 5.

Skoro stwierdzono brak echa zarodka, co z tym związane puste jajo płodowe, nie było szansy by stan się poprawił i urodziła Pani dziecko. Nie zabiła Pani swojego dziecka, nie było innego wyjścia jak wykonać zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy, gdyż rozpoznano poronienie niedokonane. Pozostawienie doczesnej i szczątków jaja płodowego w jamie macicy groziłoby poważnymi powikłaniami, groźnymi dla Pani życia.

Proszę być dobrej myśli. Zdecydowana większość kobiet po jednym w życiu poronieniu, zachodzi w kolejną ciążę i rodzi zdrowe dzieci. Tego właśnie Pani życzę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.