W którym tygodniu widać płeć dziecka?

Witam. Zacznę od tego, że jestem w ciąży i moje pytanie dotyczy tego, w którym tygodniu widać płeć dziecka. W zeszłym tygodniu miałam robione badanie ultrasonograficzne (12+2). Dodatkowo, badanie mam nagrane na płycie CD i oglądałam je już kilka razy. Mam wrażenie, że dosyć wyraźnie widzę tam 'siusiaka'. Czy to możliwe? Słyszałam, że w 13 tygodniu jeszcze jest za wcześnie, żeby określić płeć dziecka i że narządy płciowe u chłopców i dziewczynek w tym okresie są bardzo podobne i stanowią tzw 'guzek płciowy'. Chciałabym się dowiedzieć w którym tygodniu widać płeć dziecka? Kiedy najwcześniej będę mogła się dowiedzieć czy będę miała syna czy córkę? Zapomniałam o to ostatnio zapytać swojego lekarza, a bardzo chciałabym wiedzieć, czy moje przypuszczenia są słuszne i dokładnie w którym tygodniu widać płeć dziecka? Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozpoznanie płci dziecka na tym etapie ciąży jest możliwe, choć wiążę się ze znacznie wyższym ryzykiem błędu niż po 20 tygodniu. Dodatkowo możliwość ta zależy od wielu czynników, takich jak ułożenie dziecka, czułość aparatu USG, grubość powłok brzusznych, doświadczenie lekarza, etc.

Wydaje mi się jednak mało prawdopodobne by była Pani w stanie dostrzec na obrazie prącie, nie mając do czynienia wcześniej z obrazem USG, tym bardziej, że badanie nie skupiało się przecież na określeniu płci dziecka. Może Pani mylić prącie z inną strukturą, na przykład kością udową dziecka. Każdorazowo to lekarz dokonujący badania powinien określić płeć dziecka, w razie wątpliwości w przyszłości proszę mu zadawać pytania w czasie badania.

Pozdrawiam serdecznie!