Czy w ciąży mogę chodzić po górach?

Jestem w 7. tygodniu ciąży. Uwielabiam chodzić po górach, chodzę od ponad 10 lat. W sierpniu wybieram się z mężem w Alpy, ale obawiam się tego, czy będę mogła uprawiać turystykę górską? Chcę zdobywać kolejne trzytysięczniki, ale czy to nie stanowi zagrożenia dla płodu? Jeśli będę się dobrze czuła, czy mogę chodzić po górach, oczywiście wolnym spacerkiem i nie forsując sie?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Turystyka górska, choćby najmniej obciążająca jej wersja, zaliczana jest do sportów ekstremalnych. Poza możliwością nabycia kontuzji, w przypadku ciąży duże zagrożenie stanowi zmniejszone stężenie tlenu w powietrzu na dużych wysokościach. Są osoby, które na 3.000 m n.p.m. nie są w stanie normalnie oddychać. Należy pamiętać, że kobieta w ciąży oddycha za dwie osoby, potrzebuje więcej tlenu.

Dlatego też osobiście uważam, że turystyka górska w postaci zdobywania trzytysięczników w Alpach byłaby ogromnie ryzykowna i sugerowałbym zamianę jej na turystykę pieszą po mniejszych wzniesieniach i po dolinach.
Sam również uprawiam turystykę górską, a także fotografuję i tak naprawdę to najlepsze zdjęcia i widoki są z dołu, a nie ze szczytów. Może uda się Pani odkryć coś nowego w tej cudnej pasji gór.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.