Jazda na rowerze w ciąży

Dzień dobry. Chciałabym zadać pytanie dotyczące jazdy na rowerze w ciąży. Chciałabym się dowiedzieć czy w ciąży mogę jeździć na rowerze, chociaż na krótkie wycieczki? Dodam tylko, że jestem w 5 tygodniu ciąży, czuję się świetnie (żadnych mdłości itp.),a rower nie jest górski tylko krosowy, więc kierownica jest dość wysoko. Jestem bardzo związana z aktywnością fizyczną, chciałabym coś robić i wydaje mi się, że takie krótkie wycieczki rowerowe będą najmniejszą ingerencją. I jeśli jazda na rowerze w ciąży jest dozwolona to chciałabym również dopytać do którego momentu ciąży jest ona bezpieczna. Przede wszystkim zalezy mi oczywiście na zdrowiu dziecka, więc nie chciałabym zrobić czegoś, co może mu zaszkodzić. Czy jest jakiś moment, do którego jazda na rowerze w ciąży jest bezpieczna? Który to będzie tydzień? Z góry dziekuję za pomoc i odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Jazda na rowerze w przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu, zwłaszcza wczesnej, gdy brzuch jest jeszcze mały i nie przeszkadza, nie jest zabroniona.

Ważne jest by jeźdźić spokojnie, na łatwym terenie i nie doprowadzić do upadku z roweru, czy zderzenia (takie sytuacje dopiero zagrażają ciąży). Należy w razie zmęczenia robić przerwy oraz nie dopuścić do odwodnienia.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o ćwieczeniach w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!