Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w ciąży można farbować włosy?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy w ciąży można farbować włosy? Bo doszły mnie słychy, że może to mieć zły wpływ na dziecko.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Choć producenci farb zapewniają, że ich produkty są w 100% bezpieczne dla kobiet w ciąży, to zdania w tej kwesti są podzielone. Generalnie zaleca się, by unikać farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy następuje kształtowanie wszystkich organów dziecka i układu nerwowego, a dziecko jest najbardziej narażone na niekorzystne działanie trujących środków chemicznych.

W laboratoriach naukowych udowodniono teratogenne działanie składników czynnych farb do włosów na płody zwierząt, jednak działające dawki były wielokrotnie większe niż te, na jakie narażona jest farbująca włosy kobieta. Natomiast w przypadku wczesnych poronień nie sposób jest nigdy ustalić co było ich przyczyną.

Tak więc ostateczna decyzja będzie należeć do Pani, ze swojej strony odrazdałabym jednak stosowania chemicznych farb w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży, a później decydować się raczej na szampony koloryzujące niż farbę do włosów. Działają one krócej, a kolor się zmywa, jednak nie zawierają zwykle związków chemicznych, mogących działać toksycznie (amoniak, nadtlenki).

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy