Sery pleśniowe z mleka pasteryzowanego a ciąża

Lekarze odradzają jedzenie serów pleśniowych w czasie ciąży ze względu na ryzyko zarażenia się toksoplazmozą. Spotkałem się z twierdzeniem, że można jeść sery pleśniowe, jeśli zostały zrobione z mleka pasteryzowanego. Sprawdzałem na etykietach produktów - większość serów typu Camembert czy Brie jest właśnie z mleka pasteryzowanego. Czy w takim przypadku nie ma ryzyka zakażenia? Nie do końca tez wiem czy wymienione przeze mnie sery to na pewno sery pleśniowe. Być może do tej kategorii kwalifikują się tylko sery typu Roquefort czy Gorgonzola… Zastanawiam się również jak się ma sytuacja jeśli chodzi o tzw. żółte sery, np. Gouda. Wydaje mi się, że to rownież sery dojrzewające, choć bez pleśni. Czy sery pleśniowe generalnie można jeść w ciąży czy nie jest to zalecane? czy ich spożywanie może w jakikolwiek sposób zaszkodzić dziecku? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ryzyko zarażenia toksoplazmozą związane jest raczej ze spożywaniem nieumytych warzyw, owoców lub nieobrobionego termicznie mięsa. Ze spożywaniem niepasteryzowanego mleka i jego przetworów wiążę się ryzyko zakażenia bakteryjnego m.in. bakteriami zrodzaju Listeria czy Salmonella.

Uważa się, że spożywanie serów miękkich, pleśniowych jak Brie, Camembert, Gorgonzola czy Roquefort jest ryzykowne w ciąży. Są one bardziej wilgotne i mniej kwaśne od sera żółtego, przez co zapewniają dużo lepsze warunki do rozwoju Listerii. Nawet wyprodukowane z mleka pasteryzowanego mogą zawierać kultury tych niebezpiecznych w ciąży bakterii.

Jeżeli kobieta ciężarna lubi sery pleśniowe i chciałaby nimi wzbogacić swą dietę, polecam użycie ich w potrawach obrobionych termicznie, jak pizza czy pieczona ryba, gdzie ewentualne kultury bakterii zostaną zabite. Bez obróbki termicznej można jeść sery twarde (sery żółte, Mozarella) jak i kwaśne sery białe (twaróg, Mascarpone, Feta) wyprodukwoane z mleka pasteryzowanego.

Pozdrawiam serdecznie!