Czy w czasie stosowania hormonalnej antykoncepcji można mieć jajeczkowanie?

Od ponad roku stosuję **** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). Cykl przestawił mi się po tych tabletkach, z 31- dniowego zrobił się 28-dniowy, sama miesiączka też się skróciła z 8 dni na 5. Czuję się dobrze, jednak obawiam się, że mogę mieć jajeczkowanie- w połowie cyklu odczuwam jednostronne bóle podbrzusza jak przy jajeczkowaniu. Czy to może oznaczać, że te tabletki są jednak nieskuteczne? Bóle utrzymują się dwa, trzy dni, są naprzemienne (raz lewa, raz prawa strona). Oprócz tabletek stosuję prezerwatywę, więc nie przekonałam się o ich skuteczności (jeszcze).

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Zasadniczym działaniem tabletek antykoncepcyjnych jest zahamowanie owulacji. Czasem jednak mechanizm ten zawiedzie i wtedy zadziałać może inny- zmiany w endometrium uniemożliwiające implantację zarodka (de facto jest to działanie wczesnoporonne). Bardzo mało prawdopodobne jednak, aby przyjmując hormony miała Pani owulację co miesiąc. Ból w okolicy jajnika jest raczej działaniem niepożądanym tabletek. Jeśli jednak podobne dolegliwości bólowe występowały wcześniej, przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów, w środku cyklu, to być może wskazane byłoby wykonanie badania USG narządu rodnego mniej więcej w czasie, kiedy się one pojawiają. W ten sposób będzie można łatwo przekonać się, czy owulacja ma miejsce. Jest natomiast zupełnie naturalnym, że "cykl" (nie jest to prawdziwy cykl miesiączkowy, ponieważ jest całkowicie regulowany przyjmowanymi, sztucznymi hormonami) staje się 28-dniowy, ponieważ w takim schemacie przyjmuje się tabletki (21 dni+7 dni przerwy). Krwawienie z odstawienia również jest zazwyczaj krótsze i mniej obfite niż podczas naturalnych miesiączek.
Pozdrawiam serdecznie!