Czy w obu przypadkach może dojść do zapłodnienia?

Powiedzmy, że kobieta miała ostatnią miesiączkę 17 lutego, a 5 marca odbyła stosunek (pełny z wytryskiem) z jednym mężczyzną, natomiast 6 marca z innym mężczyzną, ale bez wytrysku. Czy możliwe jest zajście w ciążę z partnerem, który nie miał wytrysku?
ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Istnieje taka możliwość, choć oczywiście zdecydowanie mniejsza porównując do sytuacji, w której wystąpiła pełna ejakulacja.

Trzeba pamiętać, że w trakcie podniecenia seksualnego u mężczyzny wydziela się preejakulat, który zawiera śladową ilość plemników, a w tym przypadku istnieje szansa, aby doszło do zapłodnienia.

Jeżeli wspomniana kobieta ma regularne cykle, to w tym przedziale czasowym była w okresie okołoowulacyjnym, co zwiększa szansę na zajście w ciążę.

Pozdrawiam!