Czy w ogóle jest potrzeba usuwania wartownika?

Dzień dobry, badanie histopatologiczne potwierdziło u mnie czerniaka typ T2a, bez cech owrzodzenia. Clark IV, Breslow 2mm., bez cech angionwazji. Index mitotyczny 0 mitoz/1mm2 TIL - non brisk Lekarz zlecił badania, oraz zapowiedział, że będę musiała poddać się wycięciu wartownika i poszerzeniu wycięcia wokół zmiany (zmiana na policzku). Zabieg w znieczuleniu ogólnym. Mam odczucie, ze jest to pochopna decyzja i należałoby sprawdzić czy w ogóle jest potrzeba usuwania wartownika. Może coś źle zrozumiałam, ale lekarz już ustalił termin zabiegu. Proszę o informację, czy jest to standardowa procedura i czy rzeczywiście konieczne są tak radykalne działania.

Lek. Paweł Szadkowski

Zawsze w przypadku czerniaka należy ocenić węzeł wartowniczy. Jest to nowotwór o dużej złośliwości i taka ocena jest niezbędna.