Czy w okresie letnim też należy suplementować witaminę D3?

witam Od 2 lat codziennie biorę wit. D3 jedna kapsułkę(2000j.m) i dopiero teraz zbadałam jej poziom i wyszło mi 38,7ng/mL,przy min.30,a max 100 Czy w okresie letnim też powinnam ją brać?Zwiększyć może?,bo czytałam gdzieś,że jak jest jej dostatek to ma się ja na poziomie 50,a ja pomimo suplementacji mam 38,7

Dzień dobry,

wg wytycznych dla Europy Środkowej suplementacja witaminą D dla osób dorosłych: 800–2000 IU/dobę (20.0–50.0 μg/dobę), zależnie od masy ciała w miesiącach wrzesień-kwiecień; jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna to również w miesiącach letnich.
Wg mnie nie potrzeby zwiększania dawki - jest to standardowa dawka dla osób dorosłych, może Pani nawet zmniejszyć dawkę do 1000 j.m., jeśli korzysta Pani z kąpieli słonecznych lub kontynuować suplementacje jak dotychczas.

Pozdrawiam,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny.