Czy w ostatni dzień okresu mam dni płodne?

Witam!

Pierwsze pytanie. Czy jeśli w ostatnim dniu okresu doszło do seksu i doszło do zostawienia nasienia w środku, czy w tym dniu są już dni płodne i jest możliwość zajścia w ciążę? Drugie pytanko, czy jeśli po zakończonym okresie po 4 dniach znowu doszło do seksu i zostawienie nasienia w środku jest możliwość zajścia w ciążę? Czy są w te dni płodne i jest ryzyko zajścia w ciążę? Proszę o jak najszybszą odpowiedź! Dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wszystko zależy od tego, jak długie ma Pani cykle i ile dni trwa miesiączka - nie podała Pani tych informacji, wobec czego trudno jest ocenić ryzyko poczęcia. Owulacja występuje ok. 14 dni przed końcem cyklu, czyli pierwszym dniem miesiączki. Komórka jajowa oczekuje na zapłodnienie przez 1 dobę, potem nie jest już możliwe poczęcie. Plemniki z kolei przeżywają w drogach rodnych zwykle ok. 3 dni. Tak więc jeśli ma Pani długie miesiączki (np. 7-dniowe) i krótkie cykle (np. ok. 24-dniowe), to możliwe jest zajście w ciążę w wyniku stosunku odbytego ostatniego dnia cyklu. Natomiast jeśli ma Pani cykle są standardowe, ok. 28-dniowe, to raczej nie jest to możliwe. Stosunek 4 dni po zakończeniu miesiączki może skutkować ciążą, nawet jeśli Pani cykle mają przeciętną długość (jeśli tylko menstruacja nie jest bardzo krótka, np. 3-dniowa). Pozdrawiam serdecznie!