Czy w przyszłości mogę mieć problemy z zajściem w ciążę?

Dzień dobry, chciałabym zapytać czy fakt, iż mam bardzo nieregularne miesiączki może wpłynąc na to, że będę miała w przyszłości problemy z zajściem w ciąże? Bywa tak że przez 3 miesiące nie mam miesiączki, następnie przez kolejne 2 mam i znów okres zanika.

Ginekolog leczył mnie tabletkami antykoncepcyjnymi, ale nie widać poprawy ponieważ tuż po ich odstawieniu okres znów się nie pojawia. Chce zatem wiedzieć czy te nieregularne krwanienia moga w przyszlości zaowocować trudnościami w zajście w ciąże? A może jakimiś innymi skutkami?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyczyną Pani nieregularnych miesiączek są zaburzenia hormonalne. Należałoby dokładnie zdiagnozować ich naturę. Podanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest leczeniem przyczyny braku miesiączek, jest to jedynie "zaleczanie" objawów. Jak sama Pani pisze, po odstawieniu tabletek sytuacja wróciła do stanu pierwotnego.

Jeżeli nie występują regularne miesiączki, to w tym okresie najprawdopodobniej nie w każdym cyklu dochodzi też do owulacji, dlatego zajście w ciąże bez leczenia może okazać się utrudnione. Jeśli planuje Pani w perspektywie kilku lat zajść w ciążę, radzę udać się do lekarza ginekologa-endokrynologa lub poprosić swojego lekarza ginekologa o przeprowadzenie diagnostyki hormonalnej.

Bardzo możliwe, że leczenie nie będzie skomplikowane i zagwarantuje szybkie przywrócenie pełnej płodności.

Pozdrawiam serdecznie!